Krok za krokom ku kráse #2: Hydratovaná pleť s kyselinou hyalurónovou

Kyselina hyalurónová sa prirodzene nachádza v ľudskom tele a vďaka nej máme v mladosti krásnu, bucľatú a pružnú pleť bez vrások. Je to pochopiteľné, keďže najväčšie množstvo sa nachádza v koži, spojivovom tkanive a v očiach. Jej hlavnou funkciou je zadržiavanie vody, pričom dokáže udržať neuveriteľný tisícnásobok hmotnosti vody, takže ju bez okolkov môžeme nazvať kráľovnou hydratácie a mladistvého vzhľadu. Ak si myslíte, že je určená iba pre ľudí so suchou pleťou, ste na veľkom omyle! Kyselinu hyalurónovú máme predsa všetci prirodzene v koži, preto nesmie chýbať vo vašej predsvadobnej pleťovej rutine. PS: Vyskúšala som ju na vlastnej koži a je to malý číry zázrak!
titiulka

Starnutie kože, tras sa!

Starnutie ľudskej kože je komplexný biologický proces, a aj keď je celý mechanizmus starnutia stále zahalený rúškom tajomstva, je zrejmé, že hlavnou príčinou je skutočnosť, že vrstva kože nazývaná epidermis, ktorá je zodpovedná za viazanie a zadržiavanie molekúl vody, stráca svoju hlavnú molekulu (kyselinu hyalurónovú), čo vedie k strate vlhkosti pokožky. Tento proces je však výsledkom dvoch biologicky nezávislých procesov. Prvým je prirodzené alebo vrodené starnutie, čo je bezprecedentný proces, ktorý ovplyvňuje nielen pokožku, ale aj všetky ostatné orgány tela. Druhým faktorom je vonkajšie starnutie, ktoré je výsledkom vystavenia faktorom životného prostredia (ultrafialové žiarenie, znečistenie atď.). Koža začína strácať kyselinu hyalurónovú už v 18 rokoch, ale prvé vrásky a poškodenia kože spôsobené stratou kyseliny hyalurónovej sa vo všeobecnosti objavujú až po 25-ke.


Vedeli ste, že?

Kyselina hyalurónová sa môže získavať aj z kohútích a slepačích hrebeňov. Červené hrebienky kohútov a sliepok sa ukázali byť jedným z najlepších zdrojov pre získavanie molekuly cukru kyseliny hyalurónovej, ktorú lekári nazývajú botox. Ten slúži na vstrekovanie pod kožu na dočasné vyplnenie a vyhladenie vrások na tvári. 

Kyselina hyalurónová (hyaluronic acid), hyaluronát sodný (sodium hyaluronate) a hyaluronát draselný (potassium hyaluronate) nájdete v kozmetických výrobkoch v koncentráciách od 0,1 do 2 %. Ide o biele vláknité alebo krémové prášky. V kozmetických výrobkoch a výrobkoch pre osobnú starostlivosť sa tieto zložky používajú najmä pri formulovaní prípravkov na starostlivosť o pleť, rúžov a očného či pleťového mejkapu. Hyaluronát sodný má schopnosť prispôsobiť svoju absorpciu vlhkosti na základe relatívnej vlhkosti vzduchu, ako aj chrániť pokožku tým, že zachytáva reaktívne druhy kyslíka vytvorené UV žiarením, bojuje proti pigmentovým škvrnám a iným prejavom starnutia. 


Vedeli ste, že?

Hyaluronát sodný preniká hlboko do zamše (tretia vrstva kože, nazývaná aj dermis), takže dáva priestor prenikaniu ďalších aktívnych látok do jednotlivých vrstiev kože. Malé molekuly totiž môžu udržiavať a priťahovať vodu, ako aj podporovať mikrocirkuláciu. Zároveň dokáže vynikajúco vypĺňať medzery medzi spojivovými vláknami známymi ako kolagén a elastín a pomáha vytvárať ochrannú bariéru proti mikroorganizmom. Prečo sa používa kyselina hyalurónová v kozmetike?

Všetky typy kyseliny hyalurónovej zlepšujú vzhľad suchej a poškodenej kože, ktorá trpí rôznymi defektmi, ako je olupovanie či strata pružnosti. Kyselina hyalurónová sa tiež používa na zahustenie vodnej zložky kozmetických prípravkov.


Mne sa, na moje veľké prekvapenie, osvedčila aj v boji proti akné. Mnohé aktívne látky totiž moju kožu prirodzene vysušujú (kyselina salicylová, kyselina mliečna, benzoyl peroxid), no zároveň sa starajú o to, aby boli moje póry čisté a pleť netrápilo akné (áno, aj v 26-tke môže byť boj s akné bezúspešný). S aktívnymi látkami však konečne prichádzajú prvé kozmetické pokroky (je to beh na dlhé trate, ale to vy isto viete :)). Kyselina hyalurónová je mojou pleťovou spoločníčkou v troch krokoch:


1. pri čistení pleti – nachádza sa v mojom jemnom čistiacom kréme od Dermacolu ktoré používam dvojfázovo večer a jednofázovo ráno. Spolu so zložkou aloe vera krásne zhydratujú pleť hneď v prvom kroku.


2. ako jemnú hydratačnú esenciu – v Hada Labo Goku-Jyun clear lotion. V tomto kórejskom hydratačnom zázraku sa skrývajú až 3 formy kyseliny hyalurónovej. Keďže ide o ľahučkú formu séra, poteší všetkých (nás), ktorých trápi mastná pleť so sklonom k akné. 


3. ako príjemné hydratačné mliečko – v Hada Labo Goku-Jyun milk. Znova 3 formy kyseliny hyalurónovej v ľahunkej podobe mliečka, ktoré si vaša tvár zamiluje. V priebehu niekoľkých minút ho doslova vypije a zostane zamatovo hladká s viditeľným efektom kože, ktorej nechýba vlaha a pružnosť. Vítaním benefitom je skutočnosť, že naň krásne „sadne“ mejkap. 


V budúcnosti sa už veľmi teším na kyselinu hyalurónovú v produktoch The Ordinary. Láka ma ultraľahké sérum The Ordinary Marine Hyaluronics, ktorý sa veľmi jednoducho nanáša a vstrebáva. Nájdete ho na www.eshop.natureal.sk 


Vaša KatkaĎalší zo série článkov o kráse:


Krok za krokom ku kráse #1: Ružová voda – kozmetický grál s vôňou lásky
Foto:
pixabay.com
Zdroj textu:
sciencedirect.com
cosmeticsinfo.org
healthline.com


Katarína Mikulcová  | 10.6.2019, 13:00