DJ Parilla: Zábava bez hraníc

Jeho skúmavý charizmatický pohľad dotvorený pokojným sebavedomým vystupovaním dokonale stelesňuje profesionalitu podkutú rokmi strávenými so slúchadlami na ušiach. Naučil sa vytvárať taký kvalitný zvuk, ktorý dokáže povzniesť hudbu sršiacu z reproduktorov na úžasný zážitok. To všetko by však nebolo možné, keby ešte radšej nepočúval predstavy a požiadavky ľudí, ktorí si za jeho umenie radi zaplatia. DJ Patrik Parilla si do kalendára rád zapíše aj termín vašej svadby. Čítajte ďalej a presvedčte sa, že vaša svadba je pre neho rovnako výnimočná ako pre vás.
parilla_upr

Svadobná výstava Svadba od A-Z sa tentoraz niesla v duchu kvalitnej zvukovej produkcie, za ktorou ste so svojou skvelou technikou stáli vy. Prečo ste sa rozhodli prijať túto ponuku?
Vnímal som ju ako príležitosť vyskúšať niečo nové. Robíme síce podobné projekty, ale podieľať sa a prezentovať na akcii v svadobnom segmente som ešte nemal možnosť. Táto ponuka mi bola predostretá ešte minulý rok, vtedy sme sa však k realizácii nedostali.

 

Ako hodnotíte výstavu? Dopadla podľa vašich očakávaní?
V tejto chvíli je ťažké ešte niečo hodnotiť. Výsledok bude jasný až po odstupe jednej až dvoch sezón.

 

Čo pre vás znamená svadobný biznis?
Desiatky termínov ročne. V mojom osobnom diári je to asi tretina akcií.

 

Techniku, ktorú ste na výstave mali rozloženú, pravdepodobne nepoužívate na svadbách.
Nie. Viem, že mnohí sa mohli zľaknúť, že s takýmto vybavením chodím na svadby, ale tá slúži na realizácie koncertov, eventov a rôznych spoločenských akcií. Techniku volím vždy podľa veľkosti priestoru a využitia.

 

Ako dlho pôsobíte ako DJ?
Okolo prvých zvukových pultov som sa začal "motať" v roku 1993. Ako každý správny DJ som musel mať ten správny reproduktor, maják, gramofón, vtedy ešte kazetový, ktorý už v dnešnej dobe nikomu nič nehovorí. Hrával som v malých kluboch, svadby prišli až neskoršie. Pracovne som to s pribúdajúcim vekom zhodnotil, že DJ, ktorému začínajú hovoriť ujo alebo bradatý DJ, by mal prísť s nejakou zmenou. Vtedy som začal so svadbami a kluby odpadli. Postupom času som si založil firmu a pribudli ešte väčšie akcie. Možno príde doba, keď sa budem venovať už len výchove mladých DJ, ktorí budú popri mne realizovať všetky tie akcie. Každý sa hodí na niečo iné, niekto je vhodný do klubu, iný na svadbu alebo veľký event. Multifunkčnosť je tu veľmi ťažká.    

 

parilla_upr1

 

Čím je pre vás táto práca zaujímavá?
Nikdy som sa tým nezaoberal, aj keď sa ma na to viackrát pýtali. Je mi veľmi blízky kontakt s ľuďmi, to je jeden z dôvodov, prečo mám túto prácu rád. Empatia k ľuďom pri mojej práci nesmie chýbať. Rovnako technika. Záleží mi na tom, aby boli akcie, ktoré realizujem, na čo najvyššej technickej úrovni, aj keď to nebude adekvátne finančne ohodnotené.

 

Spomínali ste, že si vychovávate DJ. Ako máme tomu rozumieť?
Popri mne vyrástli desiatky DJ-ov, ľudí, ktorí disponovali záujmom, talentom, nadšením, ale chýbala im technika a skúsenosti. Tie som im vedel poskytnúť ja, nemuseli tak investovať čas a peniaze do kúpy a servisu techniky, ale len do samotnej práce. Niektorí z nich sa rozhodli ísť sólovou cestou, iní so mnou naďalej spolupracujú.

 

Vždy, keď sa vám niekto zapáči, oslovíte ho kvôli spolupráci?
Áno, presne tak. A nie sú to vždy len mladí ľudia. Donedávna som oslovoval práve starších DJ-ov, o ktorých som vedel, že sme niekedy dávno spolupracovali. Zaujímalo ma, ako sa im darí, čo sa zmenilo v ich činnosti. Najdôležitejšie je zameranie. Pokiaľ má DJ rozhľad v nejakej činnosti, hrával niekedy v 90. rokoch, na prelome milénia, väčšinou má dobre zmapovaný archív a môže byť vhodný na svadby a spoločenské akcie. Mladí DJ sú zas rozhľadení v skrečovaní, v dídžejstve ako takom. Hodia sa do klubov, na moderné eventy, módne prehliadky, kde sa vyžadujú live sety, dnes to už nie je o tom, že tam niekto príde s napáleným CD-čkom.   

 

Aké sú trendy v dídžejstve?
Môžeme ich rozdeliť na technické trendy, dnes sa hráva zo softvéru, niektoré veci sa automatizujú, všetko ide cez počítač, už sa nehráva z médií. Rovnako pri tvorbe setov niekto uprednostňuje realizáciu v štúdiu - mastrovanie a mixovanie, iný sa vyžíva v tom, že ho môže vytvoriť live - priamo na akcii. Trendy idú ruka v ruke so štýlom hudby. DJ by mal prinášať novinky a nie rádia a až následne DJ.

 

vystava_agrokomplex17

 

Ktorý štýl hudby je vám najbližší?
Nie som človek, ktorý by niečo odmietal, no možno mi až tak nesedí country. Teraz keby som sa pozrel do auta, tak tam nájdem množstvo CD-čiek rôzneho zamerania. Som však náladový človek. Ráno som počúval slovenský rock a teraz by som mal chuť na Pink Floyd. Väčšinou však siaham po aktuálnych neohratých veciach.

 

Rád počúvate slovenskú tvorbu?
Určite áno. Keďže slovenských interpretov ozvučujeme, poznám ich osobne, prirodzene inklinujem k ich hudbe. Vážim si najmä takých, ktorí dokážu zrkadlovo odohrať skladby z ich albumu. Sú za tým cítiť hodiny strávené v skúšobniach a na akciách, ktoré možno neboli vždy príjemné, ale už vtedy boli "poloprofesionálmi".

 

Je z vás cítiť, že patríte k ľuďom, ktorí radi určujú trendy a nie ich len tak prijímajú. Čo vás inšpiruje?
Zahraničie. Stačí, keď človek absolvuje niekoľko diskoték v zahraničí, rýchlo pochopí, že hviezdy, ktoré sú nám na Slovensku ponúkané, napríklad ako Bob Sinclar, vnímajú domáci ako radových DJ-ov v rezidentných kluboch. 
 
Dajú sa trendy zavádzať aj na svadbách?
Svadby sú veľmi konzervatívnou záležitosťou. Zažil som zahraničné svadby, kde vznikol fenomén úvodného tanca, ktorý nie je len o "Modrom Dunaji" a nástupe najznámejších svadobných songov, ale o tom, že keď sa má zábava rozprúdiť, môže to byť dramaticky a naozaj rýchlo, napríklad paródiou na nejaký muzikál alebo film. Zábava môže začať niečím pomalým a zrazu hrá dídžej Celebration od Madonny, keď mladomanželia pozývajú svadobčanov na svadobný parket do absolútneho varu a ľudia sú v šoku, lebo to nikto nečakal. To sú také extravagantnejšie nástupy svadieb, ale sú zriedkavé.

  

vystava_agrokomplex4

 

Aby DJ dokázal naplniť očakávania mladomanželov, mal by vedieť, aké sú ich predstavy.
Dôležité je nastavenie správnych časov, od toho sa odvíja rozbalenie techniky, celý manažment večera - kuchyňa, čašníci, úvodné rozbitie taniera, prekročenie prahu daného priestoru, hrá sa úvodný džingel, zastolovanie. Pýtam sa ich na veci, kto bude hovoriť príhovor, kde bude sedieť, či ho bude treba nazvučiť... Dôležité je pre mňa vedieť, či bude zábava prebiehať len v jednej miestnosti alebo vo viacerých, kde sa v tom prípade musí pridať externé ozvučenie. Potom je to otázka dekoračného osvetlenia, či chcú mať mladomanželia chodbu, ktorou budú hostia prichádzať, osvetlenú, a to sme ešte len na začiatku hostiny. Tých otázok je neúrekom a je potrebné ich zodpovedať, aby som svoju prácu mohol realizovať na čo najvyššej úrovni. Nie je to len o tom, že mám byť niekde nastúpený na 16. hodinu. 

 

Na svadbe sa zväčša stretnú všetky vekové kategórie ľudí. Stretávate sa s tým, že niekomu sa zdá hudba príliš nahlas, niekto by zas chcel, aby ste hrali niečo iné a podobne?
Keď sa stretnem s informáciou, že decibely presahujú hranicu v zónach, kde by sa malo sedieť a skôr oddychovať, dá sa tomu veľmi ľahko zabrániť - ide len o zlé umiestnenie zvuku, lepšie je parket ozvučiť zo štyroch strán a súvisí s tým tiež použitie moderných zvukových systémov. A čo sa týka výberu piesní, pravidelne sa stáva, že po tej druhej hodine ráno sa z mnohých podgurážených svadobčanov vykľujú "bývalí dídžejovia", ktorí presne vedia, čo by som mal hrať :) Samozrejme, v rámci normy vždý rád vyhoviem požiadavkám hostí, ale vo všeobecnosti platí, že by si ľudia nemali zamieňať DJ s jukeboxom. :)
 
Na záver sa mi nedá nespýtať sa, či hráte aj na nejakom hudobnom nástroji, keď sa celý váš život točí okolo hudby.
Nie, nehrám. :) Pochádzam z hudobníckej rodiny a za mladi som búchal do bicích môjho otca. Bola to príjemná činnosť na odventilovanie sa a náležité vybitie nadbytočnej energie, ale nebola to moja srdcová záležitosť. Tou je jednoznačne realizácia a produkcia hudby. 

 

Foto: Enjoy a nevesta.sk

Kristína  | 14.3.2011, 12:00