„Na národnosti mi nezáleží!“

Katka je mladá Slovenka, ktorá odišla pred pár rokmi do Anglicka študovať a pracovať. V Anglicku si ju našla aj láska. So Saidom žijú spolu už niekoľko rokov a v máji chystajú svadbu. Vôbec jej neprekáža, že je cudzinec, vybrala si ho pre niečo úplne iné.
said_katka_3

Ako ste sa so Saidom zoznámili?

Presne 12.2. 2010 to bolo 6 rokov, čo som odišla do Anglicka. So Saidom sme sa tam spoznali v apríli 2005, dokopy sme sa dali v ten istý rok v decembri. Teraz sme spolu 4 roky a v máji plánujeme svadbu.

 

Aké vidíš kladné a záporné stránky na vzťahu s cudzincom?

Najzápornejšou stránkou je asi jazyková bariéra zo strany mojej rodiny, takmer celá komunikácia prebieha cezo mňa. Saida som si však nevybrala preto, že je zo zahraničia. Mne sa zapáčila jeho povaha, charakter, správanie... To isté, čo sa mi zapáči aj u Slováka.

 

said_katka_6Má Said nejaké typické vlastnosti pre Maročanov, aké by si u Slovákov hľadala márne?

Keďže je moslim, má iné zvyklosti, čo sa týka náboženstva. Napríklad neoslavuje Veľkú noc. Máme to tak rozdelené, ja rešpektujem jeho, on rešpektuje mňa. Jediný sviatok, ktorý však naozaj dodržuje je Ramadán, postí sa od rána do večera. Nemôže vypiť ani pohár vody. Ja som sa nikdy nepostila s ním. V našej domácnosti je Said ten, kto varí, baví ho to mňa nie. Ja budem radšej upratovať, prať, žehliť... Aj počas Ramadánu, keď on nemôže jesť, pre mňa vždy navarí. Raz mi povedal, že aj keď budeme mať deti, tak budeme musieť variť. Deti sa totiž do Ramadánu zapájajú až po dovŕšení asi 14. roku.

 

Ako je to s jeho žiarlivosťou?

Žiarli ako každý chlap. Rozdiely tam nevidím. Myslím si, že aké pravidlá si medzi sebou vytvoríte, taký vzťah budete mať. Mne nezáleží na tom, akej je národnosti.

 

V akej viere budete teda vychovávať vaše deti?

Said už dve deti má. Nikdy nebol ženatý, ale s predchádzajúcou partnerkou, Angličankou, má dvoch synov. Narodili sa v Anglicku a sú považovaní za moslimov, ale nevedia arabčinu, takže ani nemôžu čítať Korán.

Samozrejme, ja by som naše deti chcela vychovávať v kresťanskej viere, on by ich chcel učiť islamu. Ja im budem čítať z Biblie, učiť ich kresťanstvu, Said ich zase bude učiť o Koráne. Keď dovŕšia nejaký vek a sami sa rozhodnú pre jedno náboženstvo, budeme ich rozhodnutie akceptovať. Je tam však jeden háčik. Keď sa v moslimskej viere narodia chlapci, urobia im obriezku. Ja neviem, či by som svojho syna podujala na takúto operáciu. Hovoria, že je to lepšie, hygienickejšie a najlepšie je to urobiť bábätku. Tu ešte rozhodnutie nepadlo. Asi by som však mala radšej dcéru :-). Said by zase mal radšej chlapcov, lebo by nezniesol okolo dcéry mužov ako každý otec.

Čo sa týka počtu, Said by chcel mať 3 deti, ja nechcem jedináčika, takže minimálne dve by som chcela. Ale ak by som nemala žiadne zdravotné problémy a necítila by som sa na tretie dieťa stará, nebránila by som sa mu. Necháme to na náhodu.

 

Aké je Maroko?

V Maroku je veľká priepasť medzi bohatstvom a marokochudobou. Je to kráľovstvo, moc má kráľ. Úradným jazykom je tam francúzština, ale hovoria maročtinou, ktorá je dialektom arabčiny. Maroko bolo kedysi francúzskou kolóniou, takže aj v školách sa vyučuje francúzština. Je tam však veľa ľudí a detí, ktorí v škole nikdy neboli. Ani dediny sa nemôžu nazvať dedinami. Stojí jeden dom a kilometre okolo nič. Niektorí ľudia tam nikdy nevideli auto. Sú otrhaní, špinaví... V najväčšom meste Maroka – Casa Blance – je život civilizovanejší, bohatší.

Saidova rodina je úplne normálna, bavia sa o normálnych problémoch, komunikujem s nimi po anglicky.

 

Aké plány máte po svadbe?

Rozhodli sme sa žiť na Slovensku. Ešte pred svadbou by sme sa sem najradšej presťahovali. Asi do Bratislavy alebo možno aj Nitry. Mnohí ľudia majú ešte stále predsudky voči tmavšej pleti a myslím si, že vo väčších mestách je to v tomto smere lepšie. Takisto je v nich viac pracovných ponúk. Said by sa chcel venovať importu a exportu počítačov, to je jeho biznis. Jediné, čo potrebuje je počítač, pracovať môže aj z domu. Chcela by som však, aby sa dostal aj viac do spoločnosti. Mohol by napríklad doučovať angličtinu alebo francúzštinu. Takto by bol v styku s ľuďmi a aj slovenčina by mu šla lepšie. Už teraz sa učí, prirovnáva si ju k francúzštine. Tu sa ju učí rýchlejšie, aj keď sa snaží dohodnúť s mojimi rodičmi, ak pri nich nie som. Momentálne viac rozumie ako rozpráva.

 

Deti prídu na rad kedy?

Najskôr by sme sa chceli na Slovensku usadiť a potom prídu na rad aj deti.

Said s presťahovaním na Slovensko súhlasí. Hovorí, že by šiel kamkoľvek by som chcela. Na druhej strane, ak by som videla, že tu nie je šťastný, nevie sa naučiť reč, jednoducho mu Slovensko nevyhovuje, išli by sme asi späť do Anglicka. Deti by som však určite chcela porodiť na Slovensku, anglickým zdravotníkom neverím. Tam žena o 8 ráno porodí a o 4 poobede je už doma.

 

Ako často sa teraz Said stretáva so svojimi synmi a ako to chcete riešiť po presťahovaní sa na Slovensko?

Deti s nami trávia dve noci do týždňa a cez víkendy dobehnú tiež. Bývajú od nás len dva kilometre a radi venčia nášho psa. Keď sa presťahujeme na Slovensko, bude to ťažšie. Hlavne zo začiatku Said za nimi určite bude chodiť každé dva týždne. V Anglicku majú deti častejšie prázdniny ako u nás, každý mesiac asi týždeň, letné potom majú len mesiac. Takže každé prázdniny by mohli stráviť u nás. Chceli sme ich vziať aj k sebe, ale ich mama by to nedovolila a navyše, už sú vo veku, keď by sme ich nechceli vytrhnúť z prostredia, ktoré poznajú a majú radi. Majú tam školu, kamarátov... Chceli by sme, aby šli študovať aj na vysokú. Ak by sa po škole rozhodli, že chcú žiť s nami, nebránila by som im.

katka_said_4

Aký vzťah s nimi máš?

Ja mám s nimi kamarátsky vzťah. Oni sú ich rodičia, nechcem sa im starať do výchovy. Mne sa však asi skôr zdôveria ako mame. Aj keď ma berú ako kamarátku, rešpektujú ma. Vedia, že mám iné zvyky ako ich mama a keď sú u nás, dodržiavajú aj moje pravidlá.

 

Aká bude vaša svadba?

Svadbu budeme mať v mojom rodnom meste v kostole 15. mája. Väčšina vecí ako napríklad kameraman, hudba, odvoz, koláče, miestnosť atď. je už vybavená. Pozývame okolo 40 ľudí. Moju blízku rodinu, spoločných kamarátov aj z Anglicka. Said bude mať z rodiny na svadbe len brata, otec mu zomrel a mama sa necíti na cestovanie. Príde aj jeho kamarát – Maročan, ktorý žije v Anglicku. Svadbu si platíme spolu.

V Maroku chystáme potom začiatkom júla ešte pred Ramadánom menšiu oslavu v kruhu jeho rodiny. Saidovi súrodenci s manželmi, manželkami a deťmi, mama. Nič veľké.

Teším sa na náš manželský život, uvidíme, ako nám to pôjde spolu potom:-).

Lenka  | 8.4.2010, 09:00

Fotogaléria

katka_saidsaid_katka_1said_katka_2said_katka_egyptsaid_rodinakatka_saidsaid_katka_1said_katka_2said_katka_egyptsaid_rodinakatka_saidsaid_katka_1said_katka_2said_katka_egyptsaid_rodinakatka_saidsaid_katka_1said_katka_2said_katka_egyptsaid_rodinakatka_saidsaid_katka_1said_katka_2said_katka_egyptsaid_rodina