Päť úrovní komunikácie

Sú rôzne druhy rozhovorov. Inak komunikujeme so spolužiakom, s ktorým si vlastne nemáme čo povedať a inú kvalitu má rozhovor s človekom, ktorého milujeme a chceme sa mu zdôveriť so svojimi najintímnejšími myšlienkami a túžbami.

snubenciii

V predošlom článku sme s Mgr. Ďurčekovou otvorili tému partnerská komunikácia. Dnes v nej pokračujeme a pozrieme sa bližšie na to, aké druhy komunikácie existujú.

 

Nazreli sme do knihy amerického autora Gary D.cervene_srdiecka Chapmana „Teraz hovoríš mojou rečou: Úprimná komunikácia a hlbšia intimita pre silnejšie manželstvo”, ktorý hovorí o piatich úrovniach komunikácie v partnerskom a manželskom vzťahu:

 

 

Prvá úroveň komunikácie: „Chodbový rozhovor“

 

          Zahŕňa povrchnú, plytkú komunikáciu. Obsahuje zdvorilé slová a frázy, ktoré odovzdávame ľuďom v našom okolí počas dňa. Nezamýšľame sa nad ich významom, sú našou bežnou súčasťou. Naučili sme sa ich používať v detstve, sú súčasťou našej kultúry a najčastejšie ju používame pri komunikácií s neznámymi ľuďmi alebo na úradoch. Hovoríme o frázach typu: Ako sa máš? Pekný deň! Ľúbim Ťa. Buď opatrný! Uvidíme sa neskôr. Maj sa! Dobrý deň. Ďakujem. atď. Takéto a mnoho podobných fráz, ktoré používame denne sú charakteristické pre prvú úroveň komunikácie medzi partnermi. Niektoré manželské dvojice komunikujú celý život takýmto spôsobom a nikdy sa za túto úroveň nedostanú. Ak v ich vzťahu chýba intimita, niet sa čo čudovať!

 

 

Druhá úroveň komunikácie: „Výmena informácií“

 

          Konverzácia na druhej úrovni obsahuje výlučne fakty: kto, čo, kedy, ako, kde. S partnerom/kou sa rozprávame o tom čo sme videli, počuli, kedy a kde sa to stalo, ale nepridávame svoj názor, nedelíme sa o pocity, ktoré v nás udalosť vyvolala.

Napríklad: manželka hovorí manželovi: dnes ráno som sa rozprávala s Máriou, hovorila, že jej manžel je už šiesty deň chorý. Manžel odpovedá: hmmmm. Manželka pokračuje: sťažoval sa na bolesti chrbtice a ani po šiestich dňoch sa mu stav nezlepšil.  Manžel odpovedá: hmmmm. Manželka ďalej pokračuje v poskytovaní informácií a neskôr ona alebo jej manžel zmenia tému a ďalej pokračujú vo výmene faktov a informácií.

Je pravda, že komunikácia tohto typu je tiež veľmi dôležitá, pretože život bez informácií by bol veľmi zložitý. No ak takýmto spôsobom komunikujú partneri vo vzťahu, existuje medzi nimi len veľmi nízka úroveň fyzickej a emocionálnej intimity. Niektoré manželské dvojice, ktoré komunikujú týmto spôsobom sa (mylne) domnievajú, že ich vzájomná komunikácia je na dobrej úrovni.

 

 

Tretia úroveň komunikácie: „Intelektuálna komunikácia“

 

          Tento spôsob komunikácie prekračuje rámec výmeny „suchých“ informácií a faktov. Delíme sa o názory, interpretácie, postoje a pocity, ktoré v nás udalosť vyvolala. Pravdepodobnosť vzniku konfliktu v tejto úrovni komunikácie je oveľa vyššie ako v dvoch predchádzajúcich. A to preto, že ak partneri komunikujú týmto spôsobom, očakávajú od partnera/partnerky odpoveď. Ak partner/ka reaguje a odpovedá zhodne s našimi názormi, rozhovor pokračuje. Ak je verbálna ale i neverbálna reakcia druhej strany negatívna, komunikujúci mení tému alebo ukončí rozhovor. Niektoré páry zotrvajú v tejto úrovni komunikácie len krátko, pretože nezvládajú, ak sú ich názory a postoje  spochybňované.

Nevyhnutnou súčasťou dobrej komunikácie je poskytnúť partnerovi/ke slobodu myslieť inak. Pre vzťah nie je potrebná absolútna zhoda. Je dôležité, aby rozdielnosť v názoroch neovplyvňovala intimitu medzi partnermi. Ak sa však partner/ka snažia za každých okolností vynútiť si súhlas, intimita mizne a objavuje sa mlčanie alebo hádky. 

 

 

Štvrtá úroveň komunikácie: „Citový rozhovor“

 

          Táto úroveň je charakteristická zdieľaním vzájomných pocitov: „cítim sa sklamane, zranene, šťastne, znudene, osamelo, opustene, cítim hnev...“

Toto sú slová, ktoré používame, keď komunikujeme na štvrtej úrovni. Pre mnoho ľudí je veľmi náročné podeliť sa o pocity. Pocity považujú za príliš osobné a dôverné. Ak sa s niekým delíme o svoje pocity, on/ona môže s nami nesúhlasiť, môže byť nami sklamaný/á, alebo sa na nás môže nahnevať. Ich hnev, odmietnutie alebo sklamanie môžeme zvládať ťažko a v budúcnosti sa môžeme obávať opäť vyjadriť svoje pocity.

Je pravda, že komunikácia na tejto úrovni v sebe nesie vysoké riziko, no zároveň máme možnosť dosiahnuť vysoký stupeň intimity.

 

 

Piata úroveň komunikácie: „Autentický a úprimný rozhovor“

 

          Predstavuje vrchol komunikácie. Ak komunikujeme na tejto úrovni, sme na najlepšej ceste vytvoriť zdravé a plnohodnotné manželstvo (vzťah) s vysokou mierou intimity. Komunikácia na tejto úrovni nám umožňuje hovoriť pravdu, byť otvorení, úprimní, nedovoľuje nám partnera/ku odsudzovať alebo hodnotiť. Radšej ako odsudzovanie volíme prijatie a pochopenie pocitov a myšlienok partnera/ky, spoločne hľadáme cesty, ktoré nám umožňujú rásť aj napriek našim rozdielom. Snažíme sa vytvárať atmosféru, v ktorej sa obaja cítime bezpečne a nemáme strach úprimne vyjadrovať akékoľvek pocity a nápady.

 

 

 

Zdroj: Gary D. Chapman: Now You´re Speaking My Language: Honest Communication and Deeper Intmacy for a Stronger Marriage

 


 

durcekova_zuzana_index_photoMgr. Zuzana Ďurčeková sa  ako doktorandka sa vo svojej práci zaoberá postojmi mladých ľudí k manželstvu, sexu, intimite a láske. Intenzívne sa venuje problematike komunikácie v partnerstve a manželstve.

eva  | 19.3.2010, 10:00